2017 WORLD SERIES TEAMS ANNOUNCED

Updated Friday July 21, 2017 by Doug Garrett.

THE FOLLOWING ARE THE 2017 WORLD SERIES TEAMS IN EACH AGE DIVISION.  CONGRATULATIONS TO THE STATE CHAMPIONS WHO HAVE ADVANCED TO REPRESENT THEIR RESPECTIVE STATES IN THE WORLD SERIES AND GOOD LUCK TO ALL TEAMS !!!

 

SWEETEES TRADITIONAL

  1. JONES COUNTY NATIONAL, GEORGIA
  2. JENA, LOUISIANA
  3. LAWRENCE COUNTY, MISSISSIPPI
  4. EAST COLUMBUS, NORTH CAROLINA
  5. LEXINGTON AMERICAN, TENNESSEE
  6. HOPKINS COUNTY AMERICAN , TEXAS
  7. ALEXANDRIA AMERICAN, LOUISIANA (HOST)

 

SWEETEES X-play

  1. TALLASSEE, ALABAMA
  2. WEST MONROE NATIONAL, LOUISIANA
  3. COLUMBIA DEAN GRINER, MISSISSIPPI
  4. BOILING SPRINGS, SOUTH CAROLINA
  5. LEXINGTON, TENNESSEE
  6. AMHERST COUNTY NATIONAL, VIRGINIA
  7. BUCKEYE, LOUISIANA (HOST)

 

DARLINGS

  1. MONTGOMERY AMERICAN, ALABAMA
  2. OKEECHOBEE, FLORIDA
  3. TAYLOR COUNTY, GEORGIA
  4. JENA, LOUISIANA
  5. COLUMBIA DEAN GRINER, MISSISSIPPI
  6. DUPLIN COUNTY NATIONAL, NORTH CAROLINA
  7. LANCASTER AMERICAN, SOUTH CAROLINA
  8. SUMMERTOWN, TENNESSEE
  9. CREWE-BURKVILLE, VIRGINIA
  10. SHERMAN, TEXAS
  11. SUMTER/SUMTER COUNTY, SOUTH CAROLINA (HOST)

 

ANGELS TRADITIONAL

  1. EUFAULA, ALABAMA
  2. GRACEVILLE, FLORIDA
  3. JONES COUNTY NATIONAL, GEORGIA
  4. MINDEN, LOUISIANA
  5. SEBASTOPOL, MISSISSIPPI
  6. DUNN, NORTH CAROLINA
  7. MONCKS CORNER, SOUTH CAROLINA
  8. CREWE-BURKEVILLE, VIRGINIA
  9. ALEXANDRIA NATIONAL, LOUISIANA (HOST)

 

ANGELS X-play

  1. EAST MONTGOMERY, ALABAMA
  2. OKEECHOBEE, FLORIDA
  3. WARD 10 NATIONAL, LOUISIANA
  4. MERCHANT PARK, MISSISSIPPI
  5. SOUTH COLUMBUS, NORTH CAROLINA
  6. DILLON, SOUTH CAROLINA
  7. CHESTER COUNTY, TENNESSEE
  8. FRANKLIN COUNTY, TEXAS
  9. RUSTBURG, VIRGINIA
  10. SUMTER/SUMTER COUNTY, SOUTH CAROLINA (HOST)

 

PONYTAILS TRADITIONAL

  1. ASHFORD, ALABAMA
  2. LIBERTY COUNTY, FLORIDA
  3. COLUMBIA COUNTY, GEORGIA
  4. MADISONVILLE, LOUISIANA
  5. WEST JASPER, MISSISSIPPI
  6. MONTGOMERY COUNTY, NORTH CAROLINA
  7. PAMPLICO, SOUTH CAROLINA
  8. ALEXANDRIA NATIONAL, LOUISIANA (HOST)

 

PONYTAILS X-play

  1. GENEVA, ALABAMA
  2. WEST PASCO, FLORIDA
  3. CRAWFORD COUNTY, GEORGIA
  4. SABINE, LOUISIANA
  5. COLUMBIA DEAN GRINER, MISSISSIPPI
  6. DUPLIN COUNTY NATIONAL, NORTH CAROLINA
  7. DILLON, SOUTH CAROLINA
  8. SUMMERTOWN, TENNESSEE
  9. HOPKINS COUNTY AMERICAN, TEXAS
  10. PRINCE EDWARD/FARMVILLE, VIRGINIA
  11. SUMTER/SUMTER COUNTY, SOUTH CAROLINA (HOST)

 

BELLES

  1. TROY, ALABAMA
  2. FRANKLIN COUNTY, FLORIDA
  3. SABINE, LOUISIANA
  4. MAGEE, MISSISSIPPI
  5. WEST ROBESON, NORTH CAROLINA
  6. FLORENCE YOUTH, SOUTH CAROLINA
  7. LEXINGTON, TENNESSEE
  8. DELTA COUNTY, TEXAS
  9. HALIFAX COUNTY AMERICAN, VIRGINIA
  10. SUMTER/SUMTER COUNTY, SOUTH CAROLINA (HOST)

 

DEBS

  1. MONTGOMERY A.U.M., ALABAMA
  2. LAKE PLACID, FLORIDA
  3. FERRIDAY, LOUISIANA
  4. MAGEE, MISSISSIPPI
  5. SOUTH COLUMBUS, NORTH CAROLINA
  6. DILLON, SOUTH CAROLINA
  7. WAYNE COUNTY, TENNESSEE
  8. HOPKINS COUNTY NATIONAL, TEXAS
  9. PRINCE EDWARD-FARMVILLE, VIRGINIA
  10. ALEXANDRIA NATIONAL, LOUISIANA (HOST)